Skąd pochodzi nazwa Black Friday – historia i znaczenie

Black Friday, czyli po polsku Czarny Piątek, to święto zakupów przypadające w piątek po amerykańskim Dniu Dziękczynienia [1]. Ta wyjątkowa tradycja, która rozprzestrzeniła się na cały świat, ma fascynującą historię i kilka teorii dotyczących pochodzenia swojej nazwy.

Główne teorie powstania nazwy Black Friday

Istnieje kilka popularnych teorii wyjaśniających pochodzenie nazwy tego święta zakupów. Pierwsza z nich, zwana teorią księgową, wiąże się ze sposobem prowadzenia ksiąg rachunkowych. W przeszłości straty zapisywano czerwonym kolorem, natomiast zyski – czarnym. Właśnie w ten dzień sklepy notowały znaczące wzrosty sprzedaży, stąd określenie „czarny” [1].

Druga teoria ma związek z korkami ulicznymi. Nazwa „Black Friday” była używana przez służby porządkowe i kierowców autobusów ze względu na ogromne korki tworzące się w okolicach centrów handlowych [1].

Interesująca jest również teoria nawiązująca do kryzysu na rynku złota z 1869 roku. Dwaj finansiści, Jay Gould i Jim Fisk, podjęli próbę wykupienia złota, co doprowadziło do dramatycznego spadku cen [3].

Znaczenie Black Friday w handlu detalicznym

Black Friday stanowi oficjalne rozpoczęcie sezonu zakupów przedświątecznych [1]. To dzień, w którym sklepy oferują wyjątkowe promocje i rabaty, co skutkuje znaczącym wzrostem sprzedaży zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i online [1][2].

  Czym są KPI i dlaczego warto je mierzyć?

Sprzedawcy wykorzystują ten dzień do przeprowadzenia intensywnych działań marketingowych i wyprzedaży zeszłorocznych kolekcji [3]. Aby zwiększyć dostępność promocji, wiele sklepów wydłuża godziny otwarcia, a niektóre działają nawet całodobowo [1].

Globalna ekspansja Black Friday

Od 2015 roku Black Friday zyskuje coraz większą popularność również w Polsce [1]. Zjawisko to można zaobserwować także w innych krajach europejskich. Na przykład w Czechach odnotowuje się wzrost sprzedaży o 493% w porównaniu do zwykłych dni handlowych [4].

Badania pokazują, że w 2018 roku aż 93% Czechów wiedziało, czym jest Black Friday, a 40% planowało uczestniczyć w wyprzedażach [4]. Przeciętny Czech wydaje podczas Black Friday około 5 615 CZK (około 1100 złotych) [4].

Współczesne trendy w Black Friday

Obecnie obserwuje się ewolucję tego święta zakupów. 52% firm oferuje rabaty nie tylko w sklepach internetowych, ale również w punktach stacjonarnych [4]. W niektórych krajach, jak na przykład w Niemczech, rośnie świadomość ekologiczna, co wpływa na zachowania konsumentów podczas zakupów [4].

Źródła:
[1] https://rozrywka.radiozet.pl/Co-gdzie-kiedy-jak/Black-Friday-co-to-jest-co-oznacza-i-skad-wzial-sie-zwyczaj-wielkich-wyprzedazy
[2] https://queue-fair.com/pl/czarny-piattek-w-liczbach
[3] https://portal.faktura.pl/biznes/biznes-pod-lupa/historia-black-friday-czyli-geneza-najwiekszego-swieta-konsumentow/
[4] https://getnoticedagency.pl/blog/black-week-poza-granicami-polski-co-musisz-wiedziec/